Skip to content

Zagadka niedźwiedzia [wierszyk]

“Zagadka niedźwiedzia”

Wiesz kto śpiąc zimą, pod ziemią siedzi?
Wiem – w gawrze sen to zwyczaj niedźwiedzi.
A któż wyszedł spod ziemi na wiosnę?
Ha! Też niedźwiedzi, tyle, że… czosnek.

jn, B-B, 2020-02-22

Czosnek niedźwiedzi, (łacińska nazwa Allium ursinum) to roślinka, która w naszym ogrodzie wyskakuje spod ziemi zaraz po przebiśniegach. Jest jadalna, w smaku przypomina zwykły czosnek, choć moim zdaniem jest łagodniejsza. Świetnie sprawdza się jako przyprawa w kuchni. Jeśli nie masz ogrodu, to możesz kupić suszony czosnek niedźwiedzi w sklepie lub świeży, wiosną na targu. Warto, jest smaczny i zdrowy.

Czosnek niedźwiedzi występuje też w naturze, ale tam jest objęty częściową ochroną, lepiej nie zbierać go np. w lesie. Pewnie ciekawi Cię, czy jadają go niedźwiedzie? Raczej nie, nie jest znany jak pożywienie dzikich zwierząt. Skąd więc nazwa? Określenie “niedźwiedzi” ma podkreślić dzikość tej pożytecznej roślinki. Kto jak kto, ale niedźwiedź na pewno nadaje się na symbol dzikości, czyż nie?

Wiele ciekawych informacji na temat czosnku niedźwiedziego można znaleźć w Internecie. Ja dowiedziałem się na przykład z Wikipedii, że znali go już Słowianie i starożytni Rzymianie, a wspomniał o nim nawet Karol Wielki. Przyznam, że teraz patrzę na tę niepozorną roślinkę z trochę większym respektem.

Uwaga! Liście czosnku niedźwiedziego są nieco podobne do listków konwalii, sam miałem kiedyś wątpliwości. Dlatego lepiej zachować ostrożność, jeśli nie ma się pewności, bo konwalia to silnie trująca roślina i jej zjedzenie może skończyć się tragicznie. Dzieci nie powinny zresztą samodzielnie, bez zgody i nadzoru dorosłych zbierać i jeść żadnych roślin.

Published inWierszyki